Kurkumin nedir?

Zerdeçal (Curcuma longa), Güney Asya’da yetişen sarı çiçekli büyük yapraklı çok yıllık otsu bir bitkidir. Diğer isimleri zerdeçöp, safran kökü ve hint safranıdır. Bitkinin toprak altı kökleri Asya ülkelerinde yüzlerce yıldır hem gıda hem de tedavi amaçlı kullanılmaktadır[1].

Zerdeçalın parlak sarı-turuncu rengi esas olarak kurkuminoidler olarak bilinen yağda çözünen, polifenolik pigmentlerden oluşur. Kurkumin, zerdeçalda bulunan kurkuminoidlerin %77’sini oluşturan ve zerdeçalın sağlık faydalarından sorumlu en önemli bileşendir[1].

Kurkuminin tıbbi etkilerinin 18. yüzyıla kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır. Kurkumin, ilk olarak 2 yüzyıl önce 1815’te iki Alman Bilim İnsanı, Vogel ve Pelletier tarafından izole edilmiştir. Fakat kurkumin hakkında bilinen en eski bilimsel yayın 13 Mart 1937 yılında saygın tıp dergisi Lancet’de yayımlanan iltihaplı safra kesesi tedavisinde başarıyla kullanımı ile ilgili bir vaka çalışmasıdır[2].

Kurkumin, geçmişten günümüze ortaya çıkan güçlü antioksidan, antienflamatuar, bağışıklık güçlendirici, yaşlanma karşıtı, nörokoruyucu ve antikanser özellikleri sayesinde önem kazanmıştır. Bugün mevcut bilimsel makale veri tabanına göre (Pubmed) kurkumin hakkında 40.000’i aşkın yayın ve uluslararası klinik çalışmalar veri tabanına göre ise (Clinical Trials) 187 klinik çalışma bulunmaktadır. Araştırmalar artarak devam etmekte ve her geçen gün kurkuminin yeni özellikleri keşfedilmektedir.

Kurkuminin sağlığa faydalarının, sahip olduğu güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklerden kaynaklandığı bilinmektedir[3].

Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırarak sağlığımızı destekler.

Antienflamatuar özelliği sayesinde ise vücutta kronik iltihabı azaltarak iltihabın neden olduğu hastalıklardan (kalp hastalıkları, beyin yaşlanması, kanser vb.) korunmaya yardımcı olur[2].

Bunların yanı sıra, bağışıklık sistemi hücrelerimizi aktive ederek daha güçlü bir bağışıklığa sahip olmamızı sağlar ve vücudumuzu enfeksiyonlardan korur[4].

Kurkuminin bir diğer dikkat çeken özelliği ise yaşlanma karşıtı aktiviteye sahip olmasıdır. Böylelikle yaşlanmaya bağlı hastalıkların (kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, göz hastalıkları vb.) riskini azaltır[5]. Aynı zamanda yaşlanmış hücreleri ortadan kaldırarak hücresel yaşlanmanın da önüne geçebilen anti-senolitik aktiviteye sahip polifenollerden biridir[5].

Kurkumin, beyni yaşlanmaktan ve buna bağlı bilişsel bozukluklar ve nörodejeneratif hastalıklardan (Alzheimer, Parkinson hastalığı vb.) korumaya yardımcı olur[6].

Kurkuminin en fazla çalışılan ve hakkında en çok bilimsel yayın bulunan biyolojik özelliği, antikanser aktivitesidir. Kurkuminin hücreler üzerinde (in vitro) seçici antikanser aktiviteye sahip olduğu yani kanser hücrelerini öldürürken sağlıklı hücrelere zarar vermediği gözlemlenmiştir[7]. Laboratuvar ortamında elde edilen bu ümit vaadedici sonuçlar, çalışmaların hayvan deneyleri (in vivo) ve hatta klinik araştırmalar ile devam etmesinin önünü açmıştır.

SANKARA Beyin ve Biyoteknoloji Merkezi olarak amacımız, sağlığımıza yüksek faydası olan kurkumine beslenmemizde daha fazla yer açmak ve gıdalarla birlikte alımını kolaylaştırarak günlük alım miktarını arttırmaktır. Bu amaçla SANKARA, kurkumini isteğinize göre farklı şekillerde tüketebilme olanağı sunmaktadır.

Zerdemiks, zerdeçal ekstraktından elde edilen saf kurkumin ve mısır nişastası içeren bir fonksiyonel gıda karışımıdır. Zerdemiks’in inovatif özelliği saf kurkumin içeriğinden kaynaklanmaktadır. 1 g zerdeçal yaklaşık 10 mg kurkumin içerirken, 1 g Zerdemiks 50 mg kurkumin içeriği ile zerdeçala oranla 5 kat daha yüksek sağlık etkisi sağlamaktadır. %2 Zerdemiks ile yapılan 100 gram ekmek yaklaşık olarak 65 mg 100 mg kurkumin içerir. Zerdemiksi tüm unlu mamullerinize ekleyerek gıdalarınızın besin değerini ve antioksidan gücünü arttırabilir aynı zamanda zerdeçaldaki buruk tadın aksine daha yumuşak bir tada sahip olan kurkumin ile lezzetlendirebilirsiniz.

Sankara Essence ve Intence Zeytinyağları, erken hasat ve soğuk sıkım yüksek kalite zeytinyağının zerdeçal ve zeytin yaprağı ile zenginleştirilmesiyle elde edilmektedir. Sankara Essence zerdeçaldan gelen 250 mg/L kurkumin, zeytinyaprağından gelen 100 mg/L oleuropein içeriği ile yoğun (+750 mg/kg) polifenol değerine sahiptir. Sankara Intense ise zerdeçaldan gelen 500 mg/L kurkumin, zeytinyaprağından gelen 200 mg/L oleuropein içeriği ile daha yoğun (+1500 mg/kg) polifenol değerine sahiptir. Sankara Zeytinyağları ile soğuk yemeklerinize ve salatalarınıza hem sağlık hem lezzet katabilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Öztürk, B. and E. Bellikci Koyu, Curcuma longa (Zerdeçal). FFD Monografları Bitkiler ve Etkileri, 2017(Ankara: Akademisyen Kitapevi).
  2. Kunnumakkara, A.B., et al., Curcumin, the golden nutraceutical: multitargeting for multiple chronic diseases. Br J Pharmacol, 2017. 174(11): p. 1325-1348.
  3. Xu, X.Y., et al., Bioactivity, Health Benefits, and Related Molecular Mechanisms of Curcumin: Current Progress, Challenges, and Perspectives. Nutrients, 2018. 10(10).
  4. Kahkhaie, K.R., et al., Curcumin: a modulator of inflammatory signaling pathways in the immune system. Inflammopharmacology, 2019. 27(5): p. 885-900.
  5. Bielak-Zmijewska, A., et al., The Role of Curcumin in the Modulation of Ageing. Int J Mol Sci, 2019. 20(5).
  6. Maiti, P. and G.L. Dunbar, Use of Curcumin, a Natural Polyphenol for Targeting Molecular Pathways inTreating Age-Related Neurodegenerative Diseases. Int J Mol Sci, 2018. 19(6).
  7. Tomeh, M.A., R. Hadianamrei, and X. Zhao, A Review of Curcumin and Its Derivatives as AnticancerAgents. Int J Mol Sci, 2019. 20(5).